صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

5. شهريور 1397 - 18:43
کد مطلب: 72536
با توجه گذشت یک فصل از قانون ثبت انبار کالاهای اساسی در سامانه کشوری،چرا هنوز این قانون در شهرستان بهمئی عملی نشده است؟

به گزارش پایگاه خبری آوای ماغر؛در شرایط وانفسای التهاب بازار ایران عده ای سودجوی زالو صفت بدون توجه به شرایط اقتصادی کشور و تنها با هدف به جیب زدن پول هنگفت اقدام به خیانت علیه مردم و احتکار کالا می کنند.

یکی از عوامل ایجاد جو روانی منفی در جامه در کنار گرانی و نوسانات قیمتی، کمبود کالاهای اساسی به خصوص مواد غذایی و مصرفی خانوار است که تبعاتی سنگین تر از گرانی دارد.

ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای وزارت صنعت، معدن و تجارت از خردادماه امسال لیست ۱۰ گروه کالاهای هدف مشمول طرح جلوگیری از احتکار و اختفا را معرفی و اعلام کرد که باید همه این کالاها پس از ترخیص از گمرکات یا تولید داخلی در انبارهای ثبت شده در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا نگهداری ‌شوند.

بنابر اطلاعیه این وزارتخانه برای حفظ آرامش و امنیت اقتصادی جامعه با توجه به نوسانات اخیر قیمت کالاها در بازار، غلات (گندم خوراکی، گندم دامی، جو و برنج سفید)، کالاهای اساسی (روغن نباتی ساخته شده، روغن خام، شکر خام، شکر سفید، کره)، مواد پروتئینی (گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم‌مرغ و شیر خشک صنعتی)، نهاده‌ها (جوجه یک‌روزه، تخم‌مرغ نطفه‌دار، ذرت دامی، کنجاله سویا، سبوس گندم و دانه‌های روغنی شامل سویا، آفتابگردان، کلزا و کانولا)، مواد اولیه تولید، حبوبات، لوازم خانگی (یخچال، یخچال‌فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون تولید داخلی)، لوازم یدکی و لاستیک سبک و سنگین، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، انواع پودر شوینده، مصالح ساختمانی (محصولات فلزی پرمصرف و سیمان) به عنوان کالاهایی معرفی شدند که باید در سامانه جامع انبارهای کشور ثبت و لیست ورود و خروج این انبارها هم به طور مرتب در سامانه درج شود.

در کنار این اقدام قابل تحسین دولت، دستگاه های نظارتی موظف شدند که برای جلوگیری از سوء استفاده محتکرین به صورت مستمر از این مراکز نگهداری کالاها بازرسی و نظارت کنند.

بنابراین موجودی تمامی کالاهای اعلام شده توسط وزارت صنعت،معدن و تجارت که لیست آنها در این گزارش به صورت کامل ذکر شده است، باید در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا اعلام و کنترل شود.

وزارت صمت از عموم مردم خواست برای نظارت دقیق تر و مبارزه عمومی با احتکار، انبارهای احتکار و غیرمجاز کالا را شناسایی و به سامانه 124 گزارش کنند.

گزارشات مردمی و مشاهدات عینی خبرنگار آوای ماغر حاکی از این است که هیچکدام از کسبه شهرستان بهمئی تاکنون در سامانه جامع انبار های کشور نام نویسی نکردند ؛حال باید نهادهای کنترل و نظارت بر بازار پاسخگو باشند که چرا بعد از گذشت یک فصل از اجرای این قانون چرا هنوز عملی نشده و تاکنون برخورد جدی با متخلفین در این زمینه نشده است.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین

پربازدیدها