صبح زاگرس
پايگاه خبري تحليلي خبر ديشموك

28. خرداد 1395 - 11:53
کد مطلب: 68761
با نزدیک شدن به تابستان داغ،شاهد ورود گرد و خاک به جنوب کشور هستیم که موج جدید ورود توده های گرد و غبار امروز نشان از جا خوش کردن این مهمان ناخوانده در منطقه است.

به گزارش سایت خبری آوای ماغر؛در حالی که مردم شهرستان بهمئی و جنوب کشور گرد و غبار سالهای گذشته را به فراموشی سپرده بودند،از ساعات اولیه امروز و همزمان با روز جهانی بیابان زدایی، موج جدیدی از گرد و غبار وارد شهرستان بهمئی و دیگر مناطق جنوبی کشور شد.

 

مردم روزه دار شهرستان بهمئی که این روزها در گرمای بالای 40  درجه امور روزمره خود را به سختی انجام می دهند، اینبار باید برای چند روز مهمان ناخوانده ای را تحمل کنند که سلامتی آنها را به شدت به خطر می اندازد.

 

این حجم از گرد و خاک به حدی است که مانند توده های مه غلیظ در خیابان های شهر و روستاهای شهرستان نمایان است و با اشغال آسمان منطقه ، محیطی شرجی را به وجود آورده است.

 

دکتر مهرزاد بحتوئی، رئیس دانشکده پزشکی بوشهر و پزشک فوق تخصص ریه در باره اثرات خطرناک گرد و غبار  می گوید: بیشترین اثراتی که گرد و غبار های اخیر روی انسان می گذارد، در سیستم تنفسی ، مخاط بینی و چشم انسان است ؛اثرات این پدیده در چشم به صورت خارش، سوزش، آب ریزش و افزایش حساسیت های ناحیه ی چشم و در بینی، حلق و گلو افزایش ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی، نمود پیدا می کند.

 

هر چند 17 ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری شده است اما تاکنون هیچ کدام از کشورهای همسایه غربی ایران به عنوان عامل اصلی توسعه بیابان ها و تولید کننده گرد و غبار در منطقه حاضر نشد منافع خود را که مردم منطقه در قبال آن سلامتی خود و محیط زیست را از دست می دهند،به خطر بیندازد و با پدیده شوم بیابان زایی مقابله کنند بلکه همچنان با برداشت های بی رویه آب  و بر هم زدن تعادل محیط زیست، بر بحرانی شدن این پدیده می افزایند.

 

طی چند دهه اخیر بین کشور عراق و ترکیه کشمکش فراوانی بر سر به دست آوردن منابع آب وجود دارد که باعث شد ترکیه با ساختن چندین سد به روی رود دجله باعث کاهش شدید آب این رودخانه شود.

 

همچنین دولت عراق در زمان صدام با کانال کشی و انتقال آب رود دجله باعث شد آب رود دجله به شدت کاهش و در نتیجه این کاهش تعدادی از تالاب های منطقه دچار آسیب و خشکی شود و بیابان های عراق رشد فراوانی کنند.

 

 از سوی دیگر کشور عربستان که در رویای تبدیل شدن به بزرگترین صادر کننده گندم جهان بود، شروع به استخراج آبهای فسیلی از عمق 1000 متری زمین کرد که پس از مدتی با تمام شدن منابع آب این رویا ناتمام ماند اما تاثیر بدی در سفره های آب زیر زمینی داشت که خود عامل افزایش بیابان بود.

 

همچنین توقف چند ساله عملیات مالچ پاشی باعث شد با کمترین وزش باد که متاسفانه جهت آن همیشه از سمت عراق به ایران است غبار بزرگی بلند شود که امروزه حتی تا نواحی مرکزی ایران هم پیش می رود.

 

به گزارش خبرنگار آوای ماغر هنوز مسئولان محیط زیست کشور نتوانستند بعد از گذشت چندین سال از ورود این پدیده شوم ، راه حلی عملی و موفقیت آمیز برای مقابله با آن پیدا کنند که دود این سهل انگاری ها بیشتر به چشم مردم جنوب کشور می خورد.

 

گزارش از:سید علمدار تقوی

انتهای پیام/

نظرات کاربران

آخرین عناوین